Klima kompresörü, motor krank milinden bir kayış vasıtasıyla birlikte alınan devinim ile klima gazını sıkıştırıp suyunun dönmesine olanak sağlıyor. Bu parçalarda meydana gelen herhangi bir sıkıntı ya da arıza ise klima sistemini devre dışı bırakmasını sağlayacaktır.

boş

Klima kompresörü arızasına neden olan durumlar ise şunlar olabilir;

Klima kompresörü tamiri nasıl yapılır?

Oto klima kompresörü arızaları çoğu zaman her marka ve model araçta zamanla görülebilen klasik bir arızadır. İlk adım olarak kompresörde bulunan problem ya da problemler belirlenir. Klimadan gelen havanın sıcaklığını ve soğukluğu kontrol edilerek kompresörün çalışıp çalışmadığına bakılır.

İkinci adımda ise kompresör tipi kontrol edilir. Piyasada fazlasıyla kompresör çeşidi mevcut olduğundan doğru kompresör tipinin tespiti önemlidir.

Üçüncü adımda elektrik kaynağı kapatılmalıdır. Klimaya güç veren elektrik kesilmelidir. Klima kompresörü değişimine başlamadan hemen önce tüm güç kaynakları kapatılır.

Dördüncü adımda, soğutucu sistemi kasası açılmalıdır. Kasa açılınca akışkan sıvının temizlenir sonunda ise gaz toplama işlemine geçilir.

Gaz toplaması yapılmazsa, bu durumda açığa bir gaz çıkar ve bu durum klima gazının yenilenmesini gerektirir. Beşinci adımda soğutucunun gazını kesmek gerekir. Soğutucu gaz hatları kompresörde bağlı olan hatlardır. Bu işlemden sonra kompresörü çıkarırız.

Altıncı adım, kompresör hortumunu çıkaracağız. Kompresörü sökerken hortuma çok dikkat edilmesi gerekir. Kompresöre bağlı olduğu için birlikte ve dikkatli çıkarılmalıdır.

Yedinci adım işleminde kompresörü değiştirip yeni kompresörün kasa içerisine düzgün bir şekilde montaj cıvalarını iyice sıkıp yeniden yerleştirilmesidir.

Son işlemde ise tüm parçalar yeniden yerlerine takılır. Kompresör yerine monte edilip, hortum ve bağlantılar tekrardan dikkatli bir biçimde takıldıktan sonra kasa parçasını kapatıyoruz. Kesilen elektrik tekrardan klimaya verilir. Tüm işlemler uygulandıktan sonra araç kliması tekrardan eskisi gibi soğutmaya başlayacaktır.

Kafkas Oto Isıtma Soğutma Sistemleri olarak oto klima tamirinin nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.